BİR METREKARE YÜZÜNDEN KIRK YILLIK KOMŞUNUZLA DOSTLUĞUNUZ BİTMEMELİ.

Kentsel dönüşümde bir metrekare yüzünden kırk yıllık komşulukların ve dostlukların bittiğine şahit oluyoruz. Bu rant kavgasının kurbanları ise, yıllardır bakkala giderken komşusuna ‘Size bir şey lazım mı?’ diye soran, yazlığa gittiğinde komşusunun çiçeklerini sulayan, kedilerine mama veren komşular oluyor. Ne yazık ki, ‘eski komşuluklar kalmadı’ diye şikayet edenler, evini değil komşularını bırakamayanlar, bu değişim sürecinin kurbanı oluyor ve kentsel dönüşüm kırk yıllık dostlukları vuruyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılan apartmanlar olduğu kadar yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı yapılamayan bir çok bina da var. Sektörde çok ciddi problemler yaşanıyor ve bu süreci iyi yönetebilecek yapılara ihtiyaç oluyor.

İnşaat firmaları kendi işlerini yapmaktan çok binalardaki apartman toplantılarına katılarak tüm enerjilerini kat maliklerini ikna etmek için sarf ediyorlar. Diğer taraftan kat malikleri de teknik ve idari şartnamelerle, hukuki sözleşmelerle uğraştıkları için sürece hâkim olamıyorlar. Malikler arasında çok ciddi kavgalar bile çıkabiliyor. Bu sorunların yaşanmasını önlemek amacıyla İstanbul GYD olarak biz iki taraf arasında köprüyü oluşturup tıkanıklıkları adaletli bir şekilde aşıyoruz.

İstanbul GYD Genel Koordinatörü Ali Karakoç  ve Behire Berna Anıl,  İnşaat Firmaları ile Kat Maliklerini buluşturmadan önce, herkesin ortak paydada buluşmasını sağlamakta ve ufacık menfaatler için insanların birbirlerini kırmalarına engel olmaktadırlar.

Verdiğimiz hizmet ve servisler  kapsamında;

İşin hukuki tarafını Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Av.İlker Doğan takip etmektedir.

Mimari çizimleri ve ilgili teknik şartnameleri mimari ekip yönetmekte, Lisanslı firmalar tarafından riskli yapı ve gerçek değerleme raporları hazırlanıp  ilgili analizler yapılmaktadır.İstanbul GYD, Müteahhitlerin payında kalan dairelerin değerlendirilmesinde, gayrimenkullerin gerçek değerlerinde yatırımcılarla buluşmalarını sağlamaktadır.

Kentsel dönüşüm yolculuğuna İstanbul GYD ile çıkmadıysanız ve bazı sebeplerden dolayı kentsel dönüşüm mağduru olduysanız, biz yine İstanbul GYD ekibi olarak her anlamda sizin yanınızdayız.

Bu mağduriyetler neler mi olabilir ?

1-  Bina risk raporunun gerçeğe aykırı olarak alındığını düşünüyorsanız,

2-  Binanızın güçlendirilebilecekken yıkımı yolunda sizin dışınızda kararlar alınıyorsa,

3-  2/3 arsa payı çoğunluğu sağlanmadan kararlar alınmışsa,

5-  Size veya bazı maliklere tebligatlar yapılmadan kararlar alınmışsa,

6-  Müteahhit firma 2/3 çoğunluk kararı olmadan seçilmişse,

7-  Kanuna aykırı olarak hissenizin satışı tehlikesi ile karşı karşıya kaldıysanız,

8-  Herhangi bir aşamada binanızın değerinin eksik tesbit edildiğini düşünüyorsanız,

9-  Kentsel Dönüşüm değil Rantsal Dönüşüm yapıldığını düşünüyorsanız,

10- Yeni yapıda hakkaniyetli dağıtım yapmadığını, şerefiyenizin verilmediğini veya diğer maliklere oranla eksik m2 aldığınızı düşünüyorsanız, binadaki konumunuz eski konumuna dahi sahip olamıyorsa,

11- Eski riskli binada arsa paylarının şerefiyeye nazaran doğru olmadığını düşünüyorsanız,

Veya herhangi bir nedenle yeniden yapılanma esnasında mağdur edildiğinizi düşünüyorsanız süreler ve izlenecek yol açısından derhal İstanbul GYD den yardım istemelisiniz.

Uzman kadromuz ile her zaman sizi bilgilendirmeye ve mağduriyetlerinizi gidermeye hazırız.

Saygılarımızla…

İSTANBUL Gayrimenkul Yatırım & Kentsel Dönüşüm Hizmetleri ve Gayrimenkul Geliştirme TİC. LTD. ŞTİ.